De Groote Meer

Veel inwoners hebben mooie herinneringen aan De Groote Meer. Het ven maakte oorspronkelijk deel uit van een aaneengesloten natuurgebied met bos en heide, waarin meerdere vennen met elkaar verbonden waren. In de jaren daarna is het meer dichtgevallen en begroeid geraakt. 

In november 2025 startte de gemeente Valkenswaard met het herstel. Het ven is zo ontwikkeld dat we de biodiversiteit (het totaal aan planten en dieren) bevorderen en de natuur behouden. Bovendien draagt de herontwikkeling bij aan het opvangen van extreme neerslag en dat is belangrijk om wateroverlast in woonstraten te voorkomen. En nu, in maart 2026, is het meer weer in ere hersteld.

Wethouder Bram Bots (Dommelland – natuur en landschapsontwikkeling) is blij met het resultaat: ‘De Groote Meer is voor veel inwoners een plek vol herinneringen. Voor ons als college is het bijzonder dat we dit gebied weer hebben kunnen herstellen. Daarmee zetten we een mooie stap voor de natuur en voor een klimaatbestendig Valkenswaard.’

De Groote Meer: toen en nu

De Groote Meer begin 2025
De Groote Meer maart 2026

Het herstel in stappen

Bij het herstel van De Groote Meer kwam heel wat kijken. Allereerst is het gebied goed toegankelijk gemaakt voor de werkzaamheden door overtollige beplanting te verwijderen. Daarna is het water uit het ven gepland, zodat het slib op de oevers kon indrogen. In de tussentijd werd de locatie aan de Luikerweg voorbereid: het terrein werd vlak gemaakt en opgeschoond. Ook zijn er natuurlijke hekwerken geplaatst om het terrein af te bakenen. Dat zijn houten rasters met gaas ertussen. Deze hekwerken blijven voorlopig nog even staan, om de nieuw aan te planten bomen enkele jaren te beschermen tegen wild.

Het gedroogde slib is uiteindelijk naar de stortlocatie vervoerd; het vervuilde deel ging naar de verwerker in Rotterdam.

De bestaande voorzieningen zijn weggehaald, zoals de beschoeiing en het lage hekwerk langs de Merendreef. Vervolgens is een ‘dijkje’ aangelegd om het noordelijke en zuidelijke deel van het meer van elkaar te scheiden. Het ene deel is de buffer voor overtollig regenwater en staat in verbinding met het Kleine Meer. Aan de andere kant van ‘de dijk’ is de leemlaag aangebracht van zo’n 20 centimeter. Hierdoor blijft er altijd een klein beetje water staan, wat de biodiversiteit ten goede komt en wat ervoor zorgt dat het meer in droge periodes beter water kan vasthouden. Tot slot zijn de oevers flauwer gemaakt om de natuur beter de ruimte te geven. 

Het is nog even wachten op het eindresultaat: de technische werkzaamheden zijn afgerond en de komende tijd wordt er nog gewerkt aan wandelpaden en de beplanting van het terrein. Dan is het wachten op regen en het voorjaar, zodat het meer zich met regenwater kan vullen en alles weer mooi in bloei staat.

Er vindt nog een officiële opening plaats. Houd onze website in de gaten.

Meer informatie 

Logo - Weerbaar Dommelland - Interreg Vlaanderen-Nederland gefinancierd door de Europese Unie

De aanpak van De Groote Meer wordt mogelijk gemaakt door Weerbaar Dommelland Interreg-Vlaanderen. Kijk voor meer informatie op: Weerbaar Dommelland Interreg Vlaanderen-Nederland | Valkenswaard

Houd voor meer informatie over de opening en de actuele ontwikkelingen deze pagina in de gaten.

Veelgestelde vragen

Hier vind je de antwoorden op de meest gestelde vragen tijdens de wandeling. Heb je nog een andere vraag? Laat het ons weten en mail naar daan.van.grieken@valkenswaard.nl.

Waarom laten we niet al het regenwater vanuit het nieuwe riool op de Eindhovenseweg direct naar De Groote Meer stromen?

We doen dit niet, omdat het regenwater dat op straat valt minder schoon is dan regenwater dat direct in het gebied valt. Het regenwater op straat bevat extra voedingsstoffen, wat de kans op blauwalg vergroot bij warm weer. Daarom laten we dit water liever in de bodem trekken. De runsloten in de Kleine Meer zijn hiervoor beter geschikt. Runsloten zijn smalle watergangen die worden gebruikt om overtallig water af te voeren. Deze runsloten hebben geen dichte bodem, waardoor het water sneller in de grond wordt opgenomen als de grondwaterstand het toelaat.  Dit helpt om het waterpeil te reguleren en voorkomt wateroverlast.

Komt er een verbinding tussen De Kleine Meer en De Groote Meer?

Nadat we de werkzaamheden aan De Groote Meer hebben afgerond, beginnen we met het ontwerp voor een verbinding tussen de twee vennen. We kijken onder andere naar de mogelijkheid om deze verbinding onder het fietspad te leggen tussen de Beukenlaan en de Merendreef. 

Mogelijk ligt er nog een oude ‘duiker’ (een buis of koker bedoeld om water door te laten) in het bos tussen De Kleine Meer en De Groote Meer. Omdat we de exacte locatie niet weten en deze niet meer werkt, hebben we besloten hier geen verder onderzoek naar te doen.

Worden de werkzaamheden dit jaar afgerond?

Volgens de huidige planning zijn de werkzaamheden afgerond in de week van 9 februari 2026 (week 7).  De uiteindelijke doorlooptijd is mede afhankelijk van het weer.

Zijn er verkeersmaatregelen nodig op de Merendreef tijdens het werk?

Er zijn geen wegafsluitingen nodig om het werk te kunnen uitvoeren. Wel is er extra aandacht voor de verkeerveiligheid van de uitritten van het werkgebied, vanwege de grote hoeveelheid (brom)fietsverkeer op de Merendreef van en naar Scholengemeenschap Were Di.

Waarom worden de baggerwerkzaamheden uitgevoerd in het najaar?

Dit is ten behoeve van de dieren in het gebied. In deze periode is de verstoring voor dieren het kleinst. Dit is buiten het broedseizoen van vogels. Daarnaast heeft een groot deel van de amfibieën (bijvoorbeeld padden en salamanders) in deze periode een overwinteringsplaats buiten het water opgezocht. 

Wat gebeurt er met de vissen in De Groote Meer?

De Groote Meer is verschillende jaren drooggevallen. Hierdoor is de kans klein dat er vissen aanwezig zijn. Als we toch vissen aantreffen, dan zullen deze zoveel mogelijk worden gevangen en verplaatst.